Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, farmę wiatrową Korytnica II, odwiedzili wyjątkowi goście. Grupa 40-stu młodych entuzjastów przyrody ze Szkoły Podstawowej im. ks. bp. Franciszka Jaczewskiego w Górkach Grubakach, wyruszyła na niezwykłą przygodę na farmę wiatrową.
Przed wycieczką uczniowie uczestniczyli w inspirującym wykładzie, prowadzonym przez jednego z operatorów farmy wiatrowej. Zainspirowana wykładem młodzież wyruszła na oddaloną od szkoły o 6km farmę Korytnica II, rowerami!
Dzieci miały okazję na własne oczy zobaczyć, jak działa farma wiatrowa oraz zrozumieć, jak istotna jest energia wiatrowa i odnawialne źródła energii w walce ze zmianami klimatu i dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego środowiska dla nas wszystkich. W trakcie wycieczki omówione zostały również kroki, jakie dzieci mogą samodzielnie podjąć. Dzieci doskonale wiedziały, że w domowych warunkach są w stanie redukować ilości odpadów, oszczędzać wodę, segregować śmieci czy wyłączać nieużywane światła i urządzenia. Wniosek nasuwa się sam - każdy z nas może wnieść swój wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
Edukacja w zakresie ochrony środowiska to próba uświadomienia dzieciom złożonych mechanizmów zachodzących w środowisku w prosty sposób - przy użyciu pojęć, które są łatwe do zrozumienia i narzędzi, które sprawiają, że objaśnienie jest swojego rodzaju przyjemnością.
Energia wiatrowa jest rozwijającym się źródłem energii elektrycznej. W 2022 r. wiatr był drugim najważniejszym źródłem energii elektrycznej produkowanej w Polsce (po węglu) i odpowiadał za około
11% krajowej produkcji energii elektrycznej.
Całkowite uruchomienie Korytnicy II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim, planowane jest na połowę lipca.
Farma posiada 14 turbin wiatrowych Vestas V126 o wysokości piasty 132 metrów i mocy jednostkowej 3,6 MW, co daje łączną moc 50,4 MW.
Podczas realizacji prac budowlanych w Korytnicy II udało się sprostać kilku wyzwaniom. Jednym z nich była poprawa warunków glebowych w niektórych częściach fundamentów oraz stabilizacja dróg dojazdowych za pomocą cementu glebowego w celu uniknięcia transportu rzadkiego żwiru z odległości setek kilometrów. Ponadto około 70% wykopu średniego napięcia zostało ułożone za pomocą wiercenia kierunkowego, które musiało przebiegać przez kilka lokalizacji.
Mocne zaangażowanie w energię odnawialną
Grupa Iberdrola rozpoczęła swoje zaangażowanie w energię odnawialną ponad dwie dekady temu jako podstawowy filar, na którym można budować czysty, niezawodny i konkurencyjny model biznesowy. Dzięki tej wizji firma jest dziś liderem w dziedzinie energii odnawialnej, z ponad 40 000 MW mocy zainstalowanej na całym świecie. Firma stała się globalnym punktem odniesienia w dziedzinie energii wiatrowej, z ponad 15 000 turbin wiatrowych działających na całym świecie.
Iberdrola wdraża globalny plan inwestycyjny o wartości 17 mld euro w energię odnawialną do 2025 r., z czego 24% zostanie przeznaczone na kraje Unii Europejskiej, z wyłączeniem Hiszpanii. Z tej kwoty ponad 4,2 mld euro zostanie przeznaczone na lądowe projekty wiatrowe. Grupa spodziewa się zwiększyć swoją moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii o 12 100 MW w nadchodzących latach - 3 100 MW w lądowej energetyce wiatrowej - osiągając 52 000 MW w 2025 roku.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/mlodzi-ekolodzy-na-farmie-wiatrowej-korytnica-ii